Změna velikosti písma

Drobečková navigace

ÚVOD > Obec > Organizace a spolky > TJ Sokol Petrov

TJ Sokol Petrov

webové stránky TJ Sokol Petrov

První valná hromada Sokola se konala v únoru 1919. Jednota užívala název Tělovýchovná jednota Sokol, ale stále  nebyla oficiálně pobočkou župy .V té době nebyl veden přesný počet členů, ani zápisy ze schůzí. Do cvičení se chodilo celé léto  r.1919, dvakrát  týdně do Strážnice.Kromě cvičení se hrálo i divadlo, mezi prvnimi byla hra ,, Staří blázni,, od Josefa Štolby .

1.května  1919 byla sázena lípa ,, Svobody,, v Petrově, při níž se uskutečnila taneční zábava u Hánů. Na slet župy Komenského do Břeclavi odjeli bratři Tomšej, Zezula a Podrazil.

V roce 1920 dochází postupně k nákupu nářadí /bradla,skok,jeviště/,ostatní věci, které sloužily k divadelním vystoupením jsou zhotoveny svépomocí, popř.jsou zapůjčeny od jiných spolků /opona od hasičů /.

Teprve 4.února 1921 začal  Sokol Petrov oficiálně existovat, protože až od tohoto datumu nás mateřská jednota ve Strážnici ohlásila do župy.

Na slet župy Masarykovy 22.května 1921 do Uh.Hradiště jela celá pobočka 32 členů.

Prvním starostou Sokola byl Jan Tomšej, rolník v Petrově č.258, narozen 15.11.1898. Starostoval až do listopadu 1925. Jeho nástupcem byl Jan Hromek, učitel v Petrově, narozen 25.10.1901, starostoval v letech 1926 – 1927.Třetím starostou byl František Svačina, řídící učitel v Petrově, narozen 28.4.1884, starostoval v letech 1928 – 1941, do doby, kdy byla činnost zastavena v celém Protektorátu, a to 13.4.1941.

Posledním starostou byl Jan Tomšej, stavitel narozen 1.1.1913, který starostoval v letech 1945 -1948, kdy byl  Sokol celostátně po únoru 1948 likvidován.

Vznikala sjednocená tělovýchova a sport.

Samostatný SK  Petrov / oddíl kopané / začal působit  v r.1928. První 3 zakladatelé oddílu : J.Tomšej, J.Šťastný a Fr.Gavlík založili oddíl na ustavující valné hromadě  23.5.1931, kde byl oddíl přijat za člena Československé fotbalové asociace a přidělen  Západomoravské župě. Prvními funkcionáři byli:

předseda J.Klein, jednatel J.Tomšej, hospodář V.Zezula a kapitán I.družstva J.Drábek.

SK měl dvě družstva kopané, která  na začátku hrála přátelské zápasy s okolními kluby. Mistrovské zápasy začal oddíl kopané Sokola Petrov v základní IV.tř, odkud se postupně dostal až do II.tř. V prvním mužstvu, které zahájilo činnost SK byli tito hráči : J.Hartman, M.Buček, J.Tomšej, J.Brydlák, J.Podrazil, J.Drábek, F.Matyáš, J.Zezulaml, M.Šara, bratři V.a J.Zezulovi.

Po sjednocení tělovýchovy a sportu dne 31.3.1948 byly TJ Sokol a SK sloučeny v jeden celek pod názvem TJ Sokol. Zároveň se kopaná přestěhovala na dokončující se nové sportovní hřiště u ,, Plží,,. Zde je nutné připomenout, že velkou  zásluhu při budování hřiště měli Fr.Podrazil  a J.Zezula. Dalším obětavým pracovníkem při budování hřiště byl funkcionář ze sousedních Sudoměřic Cyril Káčerek.

Největších úspěchů dosáhl oddíl kopané v těchto letech 1958, kdy se mužstvo probojovalo do II.tř a opustilo ji v důsledku reorganizace územního postavení  okresů v roce 1962, kdy se oddíl umístil  na 7.místě. Mužstvo II.tř. bylo následující : J.Ospalík, J.Zezula, Zd.Komínek, J.Opavský, Fr.zezula, J.Martínek st,a ml., J.Krša, J.Březovský, J.Koštuřík,st, L.Krša, F.Podrazil, F.Krša, B.Kýr a J.Koštuřík ml., M.Kropáček, J.Koštuřík, J.Svoboda, J.Březovský a J.Gavlík.

Poslední velký úspěch petrovské kopané je spojen s lety 1991 – 1995, kdy se podařilo za výrazné podpory Josefa Podrazila /v té době byl II.ligový rozhodčí/, postupně doplňovat hráčský kádr o posily z okolních oddílů / Vl.Zemánek – Skalica, Vl.Ríha, J.Hlúpik, Mir.Bilický- Iskra Holíč, J.Fojtík –Jiskra Strážnice, Zd.Fojtík ŠK Skalica, Fr.Janás, St.Vajčner, J.Pelc, J.Míček, Zd.Nevečeřel, D.Mojžíš,J.Zajíček - FC Veselí nad Moravou, J.Staňka-Pop.Močidlany, Igor Švec-Iskra Holíč,

Petr Hlaváč- Slavoj Rohatec/ a domácích odchovanců mezi kterými vyčníval hl.Zdenek Běhal / hrál i divizi za Modetu Jihlava a JTT Veselí nad Moravou,

a Jiskru Strážnice /,dále pak P.Polášek, R.Hartman, Vl.Kotásek, V.Konečný, F.Ulehla, Lad.Gavlík, R.Koštuřík, Mir.Martínek.Trenérem A - mužstva byl v té době Milan Švec z Holíče a St.Vajčner / půl sezony v r.1993 v OP /. A-mužstvu se podařilo postoupit během tří let ze III.tř. až do krajské soutěže I.B Jihomoravského kraje a hned v 1. sezoně až do posledního zápasu usilovalo o postup do 1.A třídy a nebýt smolné prohry  0 : 3 na hřišti Baníku Ratíškovice ,, B,,, který proti nám postavil 3 hráče A – mužstva, mohlo naše mužstvo slavit postup.

Vítězem se nakonec stalo mužstvo Kovo Ždánice, které jsme dokázali porazit jako jediní 2 x / 3 :1 venku a 1 : 0 doma /. Soupeři našemu mužstvu byli mj. FK Mutěnice, Kord.Velká nad Veličkou, SK Zlechov, Dr.Dol Bojanovice, Dr.Vacenovice, SK Žarošice, Baník Ratíškovice,, B,,, Strání, FK Hradčovice, Vlčnov, Ždánice a Sok.Lipov.

Po dosažení historicky největšího úspěchu petrovské kopané došlo k odstoupení hlavního sponzora J.Podrazila a po sezoně, kdy jsme jako nováček obsadili 3.místo odešlo z mužstva 80 % kádru, a pro další sezonu bylo mužstvo doplněno o hráče B – mužstva a zákonitě následoval během dalších 4 sezon pád až do základní IV.tř, odkud se našemu mužstvu podařilo postoupit do III,tř až v sezoně 2005/2006 díky reorganizaci z 5.místa. Velkou zásluhu na tomto postupu měl trenér Karel Machala.

V sezoně 2006/2007 se podařilo postoupit také našemu dorostu do OP, kde hraje doposud / Umístění : 2007/2008 – 3.m,2008/9-7, 2009/10-5.m /. Žáci pod vedením p.Jindřicha Tomšeje dokázali v letech 2004/2005, 2005/2006 2 x vyhrát základní soutěž.

V současné době má náš oddíl 4 mužstva / muži,dorost,žáci,přípravka/, oddíl mažoretek a oddíl cyklistiky.

                                                                                                                                             Petr Hlaváč

 Poplatek za domovní odpad a psy

Poplatek za 1 poplatníka za domovní odpad činí 660,- Kč. Poplatek je možno uhradit ve dvou stejných splátkách, nejpozději v termínech : do 31. května a do 31. října příslušného kalendářního roku. Poplatek za psa 120,- Kč.

Tyto poplatky jsou platné od 1.1.2024

č.ú. 11027671/0100

19. 6. Leoš

Zítra: Květa

Připravovaný projekt "Petrov - vesnická památková rezervace Plže"

 Odkaz na video

Nový přístav na Baťově kanále

Zde naleznete podmínky užívání přístavu:

http://www.rvccr.cz/pristavy-a-sluzby/pristav-petrov-na-batove-kanale