Změna velikosti písma

Drobečková navigace

ÚVOD > Kultura, společenský život > Kulturní tradice > Lidové písně

Lidové písně

Obec Petrov - lidové písně 

Náš lid je zpěvný, vytvořil si mnoho písní, některé převzal odjinud a přizpůsobil si je. O velikém písňovém bohatství svědčí nejen zpěváci dnešní generace, ale dokazují je i známí sběratelé lidových písní jako František Bartoš, Martin Zeman, Hynek Bím, dr. Jan Po­láček, prof. dr. Vladimír Ulehla, kteří zapsali desítky písní v Petrově a Zvolenově. Zdejší zpěváci okouzlili nejednoho posluchače  doma i v dalekém okolí.

Lidová píseň je spjata se životem. Poutavě to zapsal] dr. Vladimír Ulehla:“ Bylo dost písní na každou roční dobu, pro každý věk, pro každé povolání a pro každou příležitost. Každá píseň byla zahrádka květem zdobící určitý životní výkon, měla svůj úkon a smysl. Mladí lidé si písní říkali, kdo ke komu patří, kdo koho chce a nechce. Večer se nesl po dějině zpěv mládenců, kteří tak ohlašovali děvčatům, že přijdou pod okno. Mnohé děvče dovedlo zdaleka poznat, je-li mezi zpívajícími také její chlapec. A u muziky bylo věcí chlapců uvádět zpěvem tanec a udržovat jej zpěvem v chodu. Po od­vodech se rozléhal dědinou junácký zpěv regrútů a prii rukování na vojnu tesklivé loučení . . .“

A tak zpěv doprovázel život dědiny, od rána do noci, při práci i při zábavě, od narození do smrti. Písňové bohatství žije u nás podnes a obohacuje duši lidu naší obce.

Obec Petrov -lidové písně

2.Rybáře, Rybáře,
přes Rybáře chodník, (:až sa ně miuá vdáš, kam ]á budem chodit.:)
jedna sa ně vdaua, druhá ně doroste, (:přes Rybáře chcdník nikdá nezaroste.:]

Obec Petrov - lidové písně

2.Vyprovodíua až do hájíčka,
tam zme učuli zpívat suavíčka.

3.Suavíček zpívá a tak povídá,
gdo miuej nemá, nech si ju hledá

 Poplatek za domovní odpad a psy

Poplatek za 1 poplatníka za domovní odpad činí 660,- Kč. Poplatek je možno uhradit ve dvou stejných splátkách, nejpozději v termínech : do 31. května a do 31. října příslušného kalendářního roku. Poplatek za psa 120,- Kč.

Tyto poplatky jsou platné od 1.1.2024

č.ú. 11027671/0100

25. 6. Ivan

Zítra: Adriana

Připravovaný projekt "Petrov - vesnická památková rezervace Plže"

 Odkaz na video

Nový přístav na Baťově kanále

Zde naleznete podmínky užívání přístavu:

http://www.rvccr.cz/pristavy-a-sluzby/pristav-petrov-na-batove-kanale