Změna velikosti písma

Drobečková navigace

ÚVOD > Obec > Místní památky > Kaplička u trati

Kaplička u trati

Kaplička u železniční tratě

Barokní kaplička bolestné Panny Marie vpravo od cesty do Plží u železničního přejezdu -„kaplička u sklepů"-pochází z přelomu 18.-19.století.Na mapě tzv.stabilního katastru je zachycena v roce 1827. Její hladká čelní stěna měla původně na fasádě provedené dva pilastry-imitaci sloupů s hlavicemi,mírně vystouplými z líce stěny.V trojúhelníkovém štítu zůstala čtvercová nika,dnes s kruhovým keramickým medailonem s hlavou Ježíše Krista -jak jej známe ze sériové výroby spolu s mariánským medailonem pro hřbitovní náhrobní pomníky od počátku 20.století.
Latinský křížek na hřbetu střechy s dobře patrným křížkem s jetelovým zakončením ramen je dnes zaměněn za prostý zámečnicky provedený kříž. Snad právě podobné novotvary a betonové překrytí objektu byli příčinou,že stavba není památkově chráněna.
Kaplička Panny Marie Bolestné vždy hýřila barevností místního lidového ornamentu,provedeného zdejšími malérečkami-tetičkami Kočvarovou,Haraštovou,Kateřinou Martinkovou,Kateřinou Macháčkovou a její dcerou a Marii Obrtlíkovou.Rozměrnou plochu pro výzdobu poskytla zvláště boční stěna s lizénovým rámem.Názední malby přitahovaly ke kapličce pozornost cestujících,projíždějících okolo po silnici nebo železnici.Výzdoba se několikrát měnila,stejně jako nápisy nad vchodem(po roce 1945 tam byl jen ornament),kterými lidové umělkyně své dílo završovaly.

 Poplatek za domovní odpad a psy

Poplatek za 1 poplatníka za domovní odpad činí 660,- Kč. Poplatek je možno uhradit ve dvou stejných splátkách, nejpozději v termínech : do 31. května a do 31. října příslušného kalendářního roku. Poplatek za psa 120,- Kč.

Tyto poplatky jsou platné od 1.1.2024

č.ú. 11027671/0100

16. 7. Luboš

Zítra: Martina

Připravovaný projekt "Petrov - vesnická památková rezervace Plže"

 Odkaz na video

Nový přístav na Baťově kanále

Zde naleznete podmínky užívání přístavu:

http://www.rvccr.cz/pristavy-a-sluzby/pristav-petrov-na-batove-kanale