Změna velikosti písma

Drobečková navigace

ÚVOD > Obec > Organizace a spolky > ZO Chovatelé poštovních holubů

ZO Chovatelé poštovních holubů

60 výročí  organizovaného chovu poštovních holubů v Petrově

      Loňský  rok 2010  byl  pro chovatele poštovních holubů ze ZO CHPH Petrov významným svátkem neboť jsme oslavili  60 let od založení spolku .

     Jižní Morava byla odjakživa základnou chovu poštovních holubů v tehdejším Československu  a rovněž okres Hodonín nebyl výjimkou . Dobré přírodní podmínky ,roviny bez hor nebo  pohoří , teplé klima a  v neposlední řadě i  dostupnost krmiva dávalo velké možnosti k chovu . Vždyť ještě před třiceti lety soutěžilo na okrese Hodonín  kolem 240 chovatelů . V nynější době je nás zhruba polovina a tomu odpovídá i členská základna v základních organizacích . Staří členové odcházejí  a mladých není. Věnovat se naplno tomuto ušlechtilému sportu vyžaduje mnoho úsilí a v neposlední řadě i finančních prostředků.

     Tehdy v roce 1950 se sešlo několik „nadšenců“ z řad chovatelů poštovních holubů a v čele s panem Vilémem Komínkem  založili na ustavující schůzi“  Spolek chovatelů poštovních holubů   Petrov u Strážnice  s evidenčním číslem 0443.“ V té době bylo registrováno 20 členů z nichž uvádím pro pamětníky  jejich jména .

Kuštuřík Jan,Svoboda Josef,Salčák František,Svoboda František,Kaluža Jan,Martínek Jan ,Matyáš Alex,,Koštuřík Josef,Komínek Vilém, Tomšej Jan,Šebesta Josef,Salčák František,Janča Jan,Macháček Mil,Martínek František, ,Krša Jan,Obrtlík František,Svoboda Frant.ml,.Podrazil František,Koštuřík Jan  .

      Ihned po ustavující schůzi byly odhlasovány jednotlivé funkce nutné k činnosti organizace a začalo se s výcvikem a závody poštovních holubů. Předsedou byl zvolen pan Vilém Komínek .

      Za 60 let činnosti  do dnešního dne bylo dosaženo mnoho významných úspěchů. Holubi a jejich chovatelé reprezentovali  a reprezentují obec na různých akcích nejen u nás , ale i v zahraničí. Několik významných ocenění bylo dosaženo i na postech nejvyšších a to světových Olympiádách poštovních holubů a kategoriích „Standard i Sport . Naši holubi „bojují“ na všech tratích a to od 150 – 1050 km! Velkým svátkem pro nás je vždy  nejdelší a také nejtěžší  závod sezony z belgického  přístavního města Oostende  na pobřeží  kanálu „La Manche“ ,kde vzdálenosti na naše holubníky do Petrova a okolí  dosahují přes 1050 km ! V  Petrově se pořádali  i další akce a to jak chovatelské výstavy místního i okresního formátu  , besedy a rovněž akce  společenského  zaměření . Všechny tyto události jsou podrobněji  uvedené  v kronice , která je významným článkem historie chovu PH v obci  Petrov . 

      V současné době informujeme průběžně  občany obce o naší činnosti naší  organizace číslo 0168  ,která má 10 členů  pomocí  obecního“ Zpravodaje“, Pokud by měl někdo vážný zájem se věnovat tomuto sportu rádi jej přivítáme do našich řad .

 

                                                Za ZO CHPH Petrov – zpracoval Jaroslav Strnad

 Poplatek za domovní odpad a psy

Poplatek za 1 poplatníka za domovní odpad činí 660,- Kč. Poplatek je možno uhradit ve dvou stejných splátkách, nejpozději v termínech : do 31. května a do 31. října příslušného kalendářního roku. Poplatek za psa 120,- Kč.

Tyto poplatky jsou platné od 1.1.2024

č.ú. 11027671/0100

25. 6. Ivan

Zítra: Adriana

Připravovaný projekt "Petrov - vesnická památková rezervace Plže"

 Odkaz na video

Nový přístav na Baťově kanále

Zde naleznete podmínky užívání přístavu:

http://www.rvccr.cz/pristavy-a-sluzby/pristav-petrov-na-batove-kanale